Jak jest obliczana zdolność kredytowa rolników? Czy kredyt preferencyjny dla rolników ma korzystne warunki?
Kredyt preferencyjny dla rolników
Kredyt preferencyjny dla rolników daje możliwość podreperowania budżetu podczas niekorzystnego okresu. Można go przeznaczyć na rozwój gospodarstwa, np. zakup inwentarza, paszy i nawozu, dzierżawę lub zakup ziemi, remont budynku gospodarczego, naprawę lub zakup maszyn używanych w gospodarstwie rolnym itp.
Zdolność kredytowa rolnika
Większość banków oblicza zdolność kredytowa rolnika na podstawie uzyskiwanych dochodów (dopłat, faktur) i tak zwanego hektara przeliczeniowego, odnoszącego się do jednostki kalkulacyjnej bazującej na rzeczywistej powierzchni gruntów rolnych (np. łąk, pastwisk, sadów, gruntów zadrzewionych, gruntów ornych).
Wiele placówek bankowych bierze także pod uwagę przewidywane zyski związane z hodowlą lub uprawą roli. W tym przypadku raczej nie ma znaczenie, czy gospodarstwo prowadzimy sami, czy ze współwłaścicielami.
Najczęściej wymagane jest zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami KRUS. Jeśli chodzi o duże kwoty kredytu, bank zazwyczaj wymaga większej ilości dokumentacji. Niektóre banki wliczają do oceny zdolności kredytowej także dopłaty unijne. Takie zaświadczenie można uzyskać w Powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Określone placówki bankowe
Okazuje się, że nie każdy bank posiada oferty kredytu preferencyjnego dla rolników. Warto zatem odwiedzić kilka placówek i dowiedzieć się, czy otrzymamy atrakcyjną ofertę takiego zobowiązania. Coraz więcej banków decyduje się na uruchamianie takiego kredytu, dlatego znalezienie korzystnej oferty nie powinno stanowić wielkiego problemu.
Kredyt preferencyjny jest skierowany do określonej grupy społecznej – w tym przypadku są to rolnicy. Aby uzyskać dodatkowe dopłaty i korzystne warunki, trzeba spełniać określone wymogi banku. Po złożeniu wniosku pozostaje czekanie na decyzję kredytową.